16 Ocak 2014 Perşembe

TÜRKİYE'DE SİYASİ DENGE NASIL SAĞLANIR?.

TÜRKİYE'DE SİYASİ DENGE NASIL SAĞLANIR?.
(1-2-3-4-5-6-7-8-9)
                                                                Mak. Yük. Müh. Ahmet YALVAÇ
            Sevgili Anayurt Okurları, başlıktaki soruya cevap verebilmek açısından, öncelikle Türkiye’deki  mevcut siyasal ortam için bir şeyler söylemek istiyorum
            Adalet ve Kalkınma Partisi AKP,3 Kasım 2002 yılında iktidara gelmişti. Şimdi iktidarda 11 inci yılında. Önce % 34, sonra % 38, daha sonrasında % 50 ye yakın oy alarak, çoğunluğu sağlaması ve üst üste 3 dönemdir seçimi kazanarak tek başına iktidara gelmesi, Halkımızın tercihi ve siyasi bir denge gibi gözükse bile bu husus, her konuda geriye gidişin ve siyasal bir çöküşün de yaşandığı bir dönem olarak, hafızalarda ve tarihte yerini  alacaktır.
            AKP ile niçin sözün bittiği yerde olduğumuzu anlamak ve sorgulamak isteyenler, daha önceleri yayınlanmış olan makalelere bakabilirler.
            İşlerin yeniden düzene girmesi ve siyasal dengenin yeniden tesis edilmesi ise, ancak bir iktidar değişikliği ile mümkündür. Şu anda, Meclis'teki siyasi tablo, ve en önemlisi de, bu partilerin genel başkanlarından dolayı, Milli bir hükümetin kurulması imkanı da, maalesef mümkün gözükmemektedir. Bu gibi hususlara da, daha önceleri değinmiştim.
            Ama zor gözükmesine rağmen,sorunun çözümü imkansız da, değil
            AKP’nin Amerika Birleşik Devletleri tarafından bir maksada yönelik olarak kurdurulup, iktidara getirildiği Halkımızın bir kısmı tarafından biliniyordu ama, muhalefet partilerinin de, maksada uygun hale getirildiğini, sonradan anladık. Zira başta ana muhalefet partisinin lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, sözde Kürt açılımı ve PKK terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan’la müzakere konusunda, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a kredi açtıklarını, destek vereceklerini söylüyor Diğer muhalefet partisi MHP’nin lideri Sayın Devlet Bahçeli ise, zor zamanlarda, AKP’yi ve Sayın Başbakan’ı hep kurtarmaktadır.
            Şu hususu da, özellikle belirtmek istiyorum: Halkımızı rahatsız eden çoğu uygulamaların arkasında Amerika Birleşik Devletleri’nin olduğu bilinmesine rağmen, bu iki muhalefet partisi liderinin Amerika Birleşik Devletleri hakkında sözler sarf ettiklerini de, maalesef söyleyemeyeceğim.Dolayısı ile ipuçlarını birleştirdiğinizde, muhalefetin de, maksada uygun hale getirildiği sonucu ortaya çıkıyor
            Meclis’teki muhalefet partilerinin Liderleri, bazen esip gürlemelerine karşın, önemli konularda, aynı hedefe hiznet ettikleri görüntüsü vermektedirler. Genelde haftalık grup toplantılarında yapılan konuşmalarda, birinin söylediğine, öbürü laf yetiştirmekle meşgul. Özellikle. sorun çözme noktasında, muhalefet partilerinin Hükümete karşı ciddi bir hamle, bir sıkıştırma yapmadıklarını, ya da yapamadıklarını görüyoruz
            Örneğin ben yazılarımda, Yunanistan’ın 2004 yılıdan itibaren, Ege ve Akdeniz’de bulunan16 adamızı işgal etmesine karşın, muhalefet liderlerinin bu konuyu gündeme getirdiklerini, ya da bir konuşma yaptıklarını duydunuz mu? Sadece bu konunun üzerine gitseler, Halkımıza anlatsalar, AKP bunun altından kalkamaz.
            16 Adamızın, Yunanistan tarafından işgal edildiği, başkaları tarafından da, gündeme getirildi. Sonunda Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ,bir Milletvekilinin soru önergesine verdiği cevapta, 16 adamızın Yunanlılar tarafından işgal edildiğini doğruladı. Hepsi bu kadar…
            Bu bölümde, bozulan siyasi dengenin, yeniden nasıl tesis edileceği hususunu inceleyeceğiz
            BRAVO, 
          CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ BİRGÜL AYMAN GÜLER HOCAYA!...
            Biliyorsunuz; Adalet ve Kalkınma Partisi AKP, başka bir sorunumuz yokmuş gibi her fırsatta, üniter yapımızı bozacak, nihayetinde Türkiye’nin bölünüp parçalanmasına sebep olacak ne varsa, elinden gelen , yapmaya çalışıyor; böyle bir hedefe zemin hazırlayacak yasal düzenlemeleri yapmaktan da, hiç çekinmiyor. Tabi ki, Milletvekili olmanın bilincinde olan, ve ettiği yemine bağlı kalmak isteyen bazı Millet vekilleri de, böyle zamanlarda Meclis’te söz alarak görevlerini yapmak istiyorlar. Şimdi bu kapsamda, CHP İzmir Milletvekili Profesör Doktor Sayın Birgül Ayman Güler’in sarf ettiği sözlere bir bakalım:
            DEVAMINI VE TAMAMINI GÖRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ:
            http://ahmet-yalvac4.blogspot.com/2014/01/turkiyede-siyasi-denge-nasil-saglanir.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder