2 Mart 2016 Çarşamba

KIBRIS PANELİ & DUYURU VE DAVET

KIBRIS PANELİ
DUYURU VE DAVET
Yer                  : Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Merkezi – Konferans salonu
Tarih – Saat    : 12-13 Mart 2016 Cumartesi-Pazar; 10.00 – 18.00 Arası
Adres              : Tuna Cad. Halk Sok. No: 17 / 2, 06420 Yenişehir Ankara
KIBRIS PANELİNİN ÖZETİ VE ELE ALINACAK KONULAR
Türkiye’de Yeni bir Anayasa yapma ve Başkanlık Sistemine geçme gibi ısrarla gündemde tutulmaya çalışılan, siyasal amaçlı çalışmalar ile Bir türlü bitmek bilmeyen terör faaliyetleri ve Güvenlik Güçlerinin onlarla yürüttüğü mücadele;
Ve Siyasi Partiler arasındaki söz düellosu ve bitmeyen kısır çekişmeler nedeni ile
Başta Kıbrıs konusu olmak üzere, birçok önemli konu, unutulur gibi oldu,
Bu arada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC’de Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI’nın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle başlayan dönemde;
Sözde Kıbrıs sorununun çözümü adı altında yürütülen görüşmeler sonucunda; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile KKTC’nin yeniden bir araya getirilip, sonuçta KKTC’nin de sonunu hazırlayacak bir girişimin sonuna gelindiği, ayrıca; sözde Avrupa Birliğine geçiş adı altında;
 Para birimi olarak ta, EURO’ geçileceği söylenmektedir.
Böylesi bir girişimin sonuçlanma aşamasına gelmiş olması; Kıbrıslı Soydaşlarımızın kazanılmış haklarının kaybedilmesi anlamına geldiği gibi KKTC’nin zaman içerisinde, Türkiye’den kopacağı neticesini doğuracağından; KKTC’de ki siyasal gelişmeler kendi haline bırakılamaz. KKTC’nin varlığının devam etmesi, Kıbrıslı Soydaşlarımız için, ne kadar önemli ise, Türkiye’nin Akdeniz’deki güvenliği ve çıkarlarının korunması açısından da, o kadar önemlidir.
1974 Kıbrıs Barış Harekatının yapılmasından bu yana, geçen 40 yıl içerisinde, Kıbrıslı Soydaşlarımız, huzur ve güven içinde yaşadığı gibi, KKTC’de Türkiye’nin yardım ve desteği ile, bu günlere geldi. Halâ bazı sorunlar olmasına rağmen, bu gün KKTC’nin turizm potansiyeli, eğitim kurumları ile, küçük bir devlet görünümü aldığını biliyoruz.
Sonra Türkiye tarafından, denizin altından çekilen bir boru hattı ile KKTC Toprağına bağlantı yapıldığını ama iç dağıtım şebekesi tamamlanmadığı için, suyun boşa aktığı, kullanılamadığı da söyleniyor.
Bu noktada, bu konu da dahil, KKTC’de neler olduğunu, sorunlarının ne olduğunu,
KKTC’nin varlığını devam ettirebilmesi noktasında, eğer Türkiye tarafından yapılması gereken ilave yardım ve destek gerekiyorsa, bunun detaylarını da öğrenmek isteriz.
BU SEMPOZYUMA HERKES DAVETLİDİR.
ÖZELLİKLE İKTİDAR PARTİSİ’İNDEN, SİYASİ PARTİLERDEN VE KKTC’Yİ İDARE EDENLERDEN; RESMİ GÖRÜŞLERİ ORTAYA KOYAN KONUŞMACILARI DA BEKLİYORUZ.
ELE ALINACAK KONULAR:
Kıbrıs’ın idaresinin Osmanlı’dan İngiltere’reye geçişi ile başlayan dönem 1950’ de başlayan EOK ve MAKARİOS dönemi ve Demokrat Parti DÖNEMİNDE KURULAN Kıbrıs Cumhuriyeti… 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ve sonrasında kurulan KKTC ve sonrasında, yürütülen sözde barış görüşmeleri… Bu günkü KKTC… Kıbrıs çevresindeki doğal gaz ve yeraltı zenginlikleri…. 
Saygılarımla. 
02 Mart 2016 - Çarşamba
Not: Konuşmacıların listesi ayrıca yayınlanacaktır.
ATASEN Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası Adına;
Makine Yüksek Mühendisi Ahmet YALVAÇ Enerji Uzmanı – Gazeteci Yazar
            Cep: 0532 695 19 77
            Mail: a_yalvac@hotmail.com
                  Web: wwwahmetyalvac1946blogspot.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder